Nostryfikacja dyplomu fizjoterapeuty we Francji

Polscy Fizjoterapeuci, którzy chcą pracować we Francji, muszą w pierwszej kolejności uzyskać Prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty we Francji.

Jest to procedura, która pozwala ustalić, czy kwalifikacje zawodowe nabyte podczas studiów w Polsce są wystarczające, aby móc posługiwać się tytułem fizjoterapeuty we Francji.

O prawo do wykonywania zawodu we Francji można się więc starać od razu po ukończeniu studiów. Nie jest wymagane doświadczenie zawodowe.

(więcej…)

Lista dokumentów niezbędnych we Francji.

Zaraz po przyjeździe do Francji czeka Cię trochę biurokracji. Podpisanie umowy o pracę, otwarcie konta w banku, wynajem mieszkania.

W każdym z tych przypadków będziesz musiał przedstawić odpowiednie dokumenty, by całe przedsięwzięcie mogło dojść do skutku.

Dlatego przygotowałam dla Ciebie artykuł z wykazem najważniejszych dokumentów po francusku, których możesz potrzebować we Francji z tłumaczeniem i objaśnieniem, o co dokładnie chodzi.

Mam nadzieję, że pomoże Ci to pozałatwiać najważniejsze sprawy we Francji bezboleśnie.

(więcej…)

Jak kompletować dossier?

 

Jeśli kompletowanie dokumentów nie sprawia Ci trudności, to ten artykuł prawdopodobnie nie jest dla Ciebie.

Jeśli jednak czujesz, że nie jest to Twoja mocna strona, przeczytaj jak kilka czynności wykonanych raz a dobrze może usprawnić biurokrację.

Te czynności są trywialne. Może Ci się wydawać, że są zbyt trywialne, by mogły Ci pomóc w wymierny sposób. Ale ich skuteczność tkwi właśnie w tym, że są proste i porządkują rzeczywistość. Dzięki temu jest po prostu łatwiej.

Ten wpis nie jest o tym jak zrobić z biurokracji świetną zabawę. Tylko jak ją usprawnić by nie wywoływała tylu frustracji.

(więcej…)

Urlop fizjoterapeuty we Francji

Urlop, a precyzyjniej urlop płatny, to po francusku congé payé.

Urlop płatny przysługuje wszystkim pracownikom pracującym na umowę o pracę. Niezależnie od tego, czy pracują na tak zwanym CDI (contra à durée indéterminée – umowa na czas nieokreślony) czy CDD (contra à durée déterminée – umowa na czas określony).

Ile dni urlopu płatnego Ci przysługuje ? (więcej…)

Prime de précarité – dodatkowa premia do wynagrodzenia

Prime de précarité. Co to jest i kiedy można ją otrzymać?

Prime de précarité to premia, którą pracownik otrzymuje w ramach rekompensaty w zamian za to, że pracuje na umowie mniej stabilnej niż CDI (umowa na czas nieokreślony). Czyli na przykład na CDD (umowa na czas określony). (więcej…)

Okres wypowiedzenia umowy fizjoterapeuty

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony – CDI

Okres wypowiedzenia po francusku to préavis de démission. Polega ono na poinformowaniu pracodawcy a zamiarze rozwiązania umowy.

Aby wypowiedzenie umowy było skuteczne, musi ono spełniać kilka wymagań. (więcej…)

Okres próbny fizjoterapeuty we Francji

Okres próbny to po francusku période d’essai.

Tak samo jak w Polsce daje on możliwość pracodawcy sprawdzić umiejętności i kompetencje nowego pracownika. A pracownikowi daje szanse zobaczenia, czy dane miejsce pracy i stanowisko mu odpowiadają. (więcej…)

umowa na czas określony – CDD fizjoterapeuty

Umowa CDD – Contrat à durée déterminée czyli umowa na czas określony.

Domyślnie umowa o pracę powinna być umową na czas nieokreślony, dzięki której pracownik nabywa cenne przywileje takie jak stabilność zatrudnienia, okres wypowiedzenia lub odprawę w przypadku zwolnienia.

Jednak w wyjątkowych okolicznościach pracodawca może zaproponować Ci umowę na czas określony, czyli z terminem zakończenia, który jest z góry wiadomy.

Co warto wiedzieć o tego typu umowie? (więcej…)