Czy tak krótki kurs francuskiego wystarczy, żeby pracować we Francji? cz. 3

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Francji i przed podjęciem nauki języka francuskiego, fizjoterapeuci często zadają sobie trzy pytania:

  • Czy kurs francuskiego dla fizjoterapeutów wystarczy?
  • Czy dam radę, skoro nigdy wcześniej nie uczyłem się tego języka?
  • Czy pracodawca przyjmie mnie z taką znajomością języka?

Na dwa pierwsze pytania znajdziesz odpowiedź w poprzednich artykułach o tym samym tytule.

W tej części zajmiemy się pracodawcą i jego oczekiwaniami wobec kandydatów, czyli być może Ciebie.

Załóżmy, że przerobiłeś kurs języka francuskiego dla fizjoterapeutów, znasz francuski w stopniu komunikatywnym, ale z pewnością nie mówisz biegle w tym języku. Czy pracodawcy to wystarczy?

Pracodawcy najbardziej zależy na tym, aby zapewnić pacjentom opiekę medyczną. W tym również usługi fizjoterapeutyczne. Ma na to przygotowany budżet i stanowiska pracy. Jedyne z czym ma trudność, to znalezienie pracownika.

Liczba absolwentów fizjoterapii we Francji jest zbyt mała w stosunku do liczby miejsc pracy. Duża część absolwentów od razu po ukończeniu studiów decyduje się na własną działalność. Do tego trzeba wziąć pod uwagę fizjoterapeutów odchodzących na emeryturę. To wszystko sprawia, że fizjoterapeutów jest w praktyce coraz mniej. Oczywiście w stosunku do zapotrzebowania.

Pracodawcy zaczęli więc ochoczo zatrudniać kandydatów z innych krajów, w tym z Polski. I choć język francuski jest ważny i oczywiście jego znajomość jest wymagana, to na pierwszym miejscu liczy się prawo do wykonywania zawodu we Francji. Jeśli je masz, pracodawca przyjmie Cię z radością.

Pracodawca woli mieć pracownika, który dopiero doskonali język francuski, niż nie mieć pracownika w ogóle. Dlatego pracodawcy podchodzą z dużą wyrozumiałością i cierpliwością do kandydatów, którzy dopiero co przybyli do Francji. Oczekują etyki zawodowej, fachowego podejścia do pacjentów i ciągłej gotowości do rozwijania umiejętności językowych.

Jeśli więc chciałbyś rozpocząć nowe życie we Francji, jest to jak najbardziej możliwe.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak jest zbudowany kurs francuskiego dla fizjoterapeutów, zajrzyj na naszą platformę do nauki CoachLang.pl