Nostryfikacja dyplomu fizjoterapeuty we Francji

Polscy Fizjoterapeuci, którzy chcą pracować we Francji, muszą w pierwszej kolejności uzyskać Prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty we Francji.

Jest to procedura, która pozwala ustalić, czy kwalifikacje zawodowe nabyte podczas studiów w Polsce są wystarczające, aby móc posługiwać się tytułem fizjoterapeuty we Francji.

O prawo do wykonywania zawodu we Francji można się więc starać od razu po ukończeniu studiów. Nie jest wymagane doświadczenie zawodowe.

(więcej…)

Łatwiej nauczyć się francuskiego niż nostryfikować dyplom w Anglii.

Jeden fizjoterapeuta powiedział mi kiedyś, że zdecydował się na wyjazd do Francji (a nie do innego kraju), bo łatwiej jest się nauczyć języka francuskiego, niż zdobyć nostryfikację w kraju anglojęzycznym.

Spodobało mi się bardzo to stwierdzenie, bo wspaniale i zwięźle oddaje istotę sprawy. I spotkałam wielu fizjoterapeutów, którzy tak właśnie zrobili. Przerzucili się z angielskiego na francuski i w końcu żyją tak jak lubią.

(więcej…)

Czy tak krótki kurs francuskiego wystarczy, żeby pracować we Francji? cz. 2

Może znasz to z własnego doświadczenia, a może po prostu znasz kogoś, kto uczył się w szkole języka przez trzy, cztery lata i nadal uważa, że nic nie umie. A z drugiej strony fizjoterapeuci uczą się francuskiego jedynie cztery miesiące i są gotowi podjąć pracę we Francji. Jak to możliwe? W pewnym sensie nie ma znaczenia, ile trwa kurs. Tylko jak go wykorzystasz.

(więcej…)

Czy tak krótki kurs francuskiego wystarczy, żeby pracować we Francji? cz. 3

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Francji i przed podjęciem nauki języka francuskiego, fizjoterapeuci często zadają sobie trzy pytania:

  • Czy kurs francuskiego dla fizjoterapeutów wystarczy?
  • Czy dam radę, skoro nigdy wcześniej nie uczyłem się tego języka?
  • Czy pracodawca przyjmie mnie z taką znajomością języka?

Na dwa pierwsze pytania znajdziesz odpowiedź w poprzednich artykułach o tym samym tytule.

W tej części zajmiemy się pracodawcą i jego oczekiwaniami wobec kandydatów, czyli być może Ciebie.

(więcej…)

Co potrafi fizjoterapeuta po studiach i czy to wystarczy we Francji?

Czy kiedykolwiek spotkałeś się z przekonaniem, że fizjoterapeuta po studiach nic nie umie? Ja słyszałam je tak często, że prawie w nie uwierzyłam. Złości mnie, że fizjoterapeuci sami o sobie tak myślą. Ale rozumiem też, skąd to przekonanie się wzięło i widzę mechanizm, który je nakręca.

Na pierwszy rzut schemat myślenia jest dość logiczny, ale prowadzi do błędnych wniosków.

Dowiedz się, jak cenna jest Twoja wiedza już od pierwszego dnia po uzyskaniu dyplomu.

(więcej…)

Udział w spółce SELAS – kiné libéral

Rozwiązanie dla tych, którzy chcą zarabiać więcej niż na umowie o pracę, ale nie chcą mieć zmartwień typowych dla libérala.

Jako fizjoterapeuta możesz we Francji być czyimś pracownikiem, wówczas pracujesz na umowę o pracę. Lub też mieć własną działalność gospodarczą i mieć status kinésithérapeute libéral.

Obie formy są bardzo rozpowszechnione i od Ciebie zależy, na którą się zdecydujesz. A na czym dokładnie polega udział w spółce SELAS?

(więcej…)