Dlaczego fizjoterapeuci wyjeżdżają do Francji?

Jest mnóstwo powodów, dla których fizjoterapeuci decydują się na wyjazd do Francji. Są one głównie związane z ogromnym zapotrzebowaniem, wysokimi zarobkami i stabilnością pracy.

1. Stabilność zatrudnienia

Może trudno Ci będzie w pierwszej chwili w to uwierzyć, ale we Francji jest więcej miejsc pracy niż fizjoterapeutów szukających zatrudnienia. Pracodawcy często mają problem, aby znaleźć pracownika więc gdy już im się to uda, to dbają o niego, by został u nich jak najdłużej. Pracując we Francji masz pewność, że będziesz mieć pracę. Stabilność zatrudnienia pozwoli Ci spokojnie planować przyszłość. Również tą dotyczącą zakupu mieszkania, która często wiąże się z kredytem. Zdolność kredytowa fizjoterapeuty we Francji jest dla banków oczywista.

2. Umowa o pracę

Umowa o pracę we Francji to standard. Może być na czas określony lub nieokreślony. To zależy, czy zostajesz zatrudniony na zastępstwo (np. osoby, która jest na urlopie macierzyńskim) czy na stanowisko, na którym po prostu jest wakat. W obu tych przypadkach korzystasz ze wszystkich przywilejów, które daje Ci umowa o pracę: ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, urlopy, pewność zatrudnienia. Koniec z umowami śmieciowymi. We Francji coś takiego nie ma racji bytu w zawodzie fizjoterapeuty.

3. Możliwość pracy na kontrakty

We Francji możesz pracować na kontrakcie. To się nazywa activité libérale. Możesz, ale nie musisz. Zawsze masz wybór. Plusy: zdecydowanie większe zarobki. Minusy: nie pracujesz nie zarabiasz. To trochę tak jak z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Tyle że nie musisz martwić się o to jak zdobyć pacjenta. Pacjenci sami ustawiają się w kolejce. W końcu nawet prywatną usługę mają refundowaną z ubezpieczenia.

4. Dodatkowe kursy i szkolenia.

Jeśli masz dyplom fizjoterapeuty, to masz wszystko co jest potrzebne aby pracować w tym zawodzie. Nikt nie będzie uzależniał Twojego przyjęcia do pracy od tego, czy posiadasz dodatkowe certyfikaty. W Polsce bez dodatkowych kursów specjalistycznych ciężko było by Ci znaleźć fajną pracę. A kursy są bardzo drogie. We Francji miejsca pracy czekają na Ciebie, nawet jeśli nie masz dodatkowych szkoleń lub doświadczenia.

5. Szacunek

To jeden z najczęściej wymienianych argumentów. „Jadę do Francji bo chcę być szanowany w pracy”. Zawód fizjoterapeuty jest we Francji powszechnie znany i szanowany. W hierarchii szpitala fizjoterapeuta wymieniany jest zaraz za lekarzem. Gdy przedstawiasz się w towarzystwie i mówisz, że jesteś fizjoterapeutą, to tak jakbyś w Polsce powiedział, że jesteś lekarzem lub prawnikiem. Spotykasz ludzi, którzy wiedzą, jak trudne są studia z fizjoterapii i jak wartościowy jest to zawód. (I znów pewnie trudno Ci będzie w to uwierzyć.)

6. Atrakcyjne zarobki

Wysokość wynagrodzenia fizjoterapeutów we Francji jest dość zróżnicowana i waha się od 1800 euro do 2500 euro netto na umowie o pracę. Średnia pensja to 2800 brutto. Zależy ona od bardzo wielu czynników. Między innymi od rodzaju placówki, od tego jak bardzo pracodawca jest zdeterminowany by zatrudnić pracownika ale również od tego, jakie ma możliwości, by samodzielnie ustalać wysokość wynagrodzenia. Niektóre placówki podlegają tak zwanym konwencjom, które z góry określają ile w danej placówce zarabiają przedstawiciele poszczególnych zawodów. Są to dane oficjalne. Istnieją również placówki, w których można negocjować wysokość wynagrodzenia. Przy porównywaniu warunków finansowych warto sprawdzić dodatkowe bonusy takie jak: premie, szkolenia, dodatek do mieszkania, dodatek do transportu, dodatek do wakacji itp.

Co do zarobków na kontrakcie to jest to bardzo trudne do ustalenia, dlatego, że zarabia się proporcjonalnie do ilości faktycznie przepracowanych godzin pracy. Fizjoterapeuta pracujący na kontrakcie nie ma pensji jako takiej. Jego wynagrodzenie jest bezpośrednio powiązane z ilością wykonanych zabiegów. Zależy więc też od czasu jaki poświęca pracy. Wpływy z działalności będą się znacząco różnić w zależności od tego, czy będzie pracować 30 czy 50 godzin tygodniowo. Czas pracy na kontrakcie nie jest regulowany prawnie. Zależy od ustaleń wewnętrznych placówki lub od samego fizjoterapeuty jeśli prowadzi własny gabinet. W Internecie można znaleźć informację, że średnie zarobki na kontrakcie to 3500 euro netto. Ale nie podano przy jakiej liczbie pacjentów, ani czasu pracy. Osobiście spotkałam się z polskimi fizjoterapeutami, którzy przeszli na własną działalność i twierdzą, że można zarobić nawet 10 000 euro brutto (na własnej działalności od kwoty brutto odejmuje się: ubezpieczenie, podatek oraz, w zależności od umowy, „odstępne” – opłata za korzystanie z czyjegoś gabinetu i/lub listy pacjentów).

7. Wolność wyboru

Posiadając pozwolenie na wykonywanie zawodu we Francji i znając język możesz dosłownie przebierać w ofertach. Możesz mieszkać w dowolnym regionie, dużym lub małym mieście, pracować w szpitalu lub prywatnym gabinecie. Możesz mieć umowę na czas nieokreślony lub na kilka miesięcy. Możesz pracować z pacjentami ortopedycznymi, neurologicznymi, kardiologicznymi, geriatrycznymi, pediatrycznymi. Możesz się specjalizować w urazach kolana, barku lub amputacjach. Możesz pracować gdzie chcesz, ponieważ w całej Francji znajdziesz oferty pracy.