Udział w spółce SELAS – kiné libéral

Rozwiązanie dla tych, którzy chcą zarabiać więcej niż na umowie o pracę, ale nie chcą mieć zmartwień typowych dla libérala.

Jako fizjoterapeuta możesz we Francji być czyimś pracownikiem, wówczas pracujesz na umowę o pracę. Lub też mieć własną działalność gospodarczą i mieć status kinésithérapeute libéral.

Obie formy są bardzo rozpowszechnione i od Ciebie zależy, na którą się zdecydujesz. A na czym dokładnie polega udział w spółce SELAS?

W ogromnym skrócie i bez wchodzenia w szczegóły można zauważyć, że duże placówki typu szpitale, centra rehabilitacyjne czy ośrodki termalne zatrudniają na umowę o pracę.

Natomiast gabinety fizjoterapeutyczne szukają fizjoterapeutów, z którymi mogłyby współpracować na zasadach libéral.

Nie jest to oczywiście jakiś odgórny wymóg. Jest to tylko tendencja. A wynika ona z tego, że do posiadania pracownika jest potrzebne bardzo duże zaplecze organizacyjne, prawne i finansowe. Jeśli fizjoterapeuta zarabia 2000 euro netto, to pracodawca musi wydać z budżetu około 4000 euro. Są to liczby zaokrąglone po to tylko, żeby przybliżyć koszty pracodawcy jakie są związane z zatrudnieniem pracownika.

Małe gabinety decydują się więc na współpracę w formie libéral, ponieważ jest to dla nich tańsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze. Z pracownikiem wiązaliby się na dobre i na złe. Na przykład, gdyby w gabinecie zmniejszył się ruch (wakacje, pandemia lub inne nieprzewidziane sytuacje, które sprawiają, że nie ma pacjentów) musieliby i tak płacić pracownikowi. A z libéralem nie mają takiego kłopotu.

Okazuje się jednak, że brak fizjoterapeutów na rynku mocno dał się we znaki również małym gabinetom. Mają one coraz większy problem, aby znaleźć współpracowników libéral, a nawet pracowników na umowę o pracę. Gabinety zaczęły więc proponować różne formy współpracy, tak aby dopasować się do potrzeb potencjalnych kandydatów.

Jedną z takich form jest udział w spółce SELAS. Na czym to polega?

W największym skrócie jest to rozwiązanie, które w praktyce ma w sobie coś z libérala i coś z pracownika. Rozwiązanie dla tych, którzy chcą zarabiać więcej niż na umowie o pracę, ale nie chcą mieć zmartwień typowych dla libérala.

1. STATUS

Rejestrujesz się jako kiné libéral. W izbie fizjoterapeutów, w instytucjach ubezpieczających i podatkowych widniejesz jako kiné libéral. W ofertach dołączenia do spółki SELAS w procesie rejestracji pomaga Ci właściciel gabinetu (lub osoba do tego wyznaczona).

2. SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE

Składki na ubezpieczenie są płacone według stawek dla libérali. W spółce SELAS jednak nie musisz się tym przejmować. Płatności wykonuje właściciel gabinetu (lub osoba do tego wyznaczona, na przykład księgowy).

3. CZAS PRACY A WYNAGRODZENIE

W spółce SELAS masz zapewnione minimalne wynagrodzenie miesięczne. I to jest kluczowy punkt tej formy zarobkowania.

I żeby dobrze to zrozumieć i porównać czy taka forma zarobkowania Ci się opłaca, czy nie, należy wziąć pod uwagę przynajmniej cztery zmienne. Czas pracy, liczbę pacjentów, urlop, papierologia.

W spółce SELAS masz stały czas pracy (35 godzin tygodniowo) i stałe wynagrodzenie. Najczęściej oczekuje się od Ciebie, żebyś pracował z około 20-oma pacjentami dziennie. Jednak wynagrodzenie pozostaje związane z czasem pracy, a nie z liczbą pacjentów. Jeśli ta liczba z jakichś powodów się zmieni, to i tak Twoje wynagrodzenie pozostanie takie samo.

Jeśli jesteś kiné assistant – to dochody zależą od liczby pacjentów. Jeśli będziesz mieć mniej pacjentów, to mniej zarobisz.

Kiné assistant często pracują dużo więcej niż 35 godzin tygodniowo, po to właśnie, aby wykorzystać swój status libérala i zarobić jak najwięcej.

Gdybyś jednak wybrał spółkę SELAS, to również możesz pracować więcej i dostawać wynagrodzenie za każdego dodatkowego pacjenta. Masz więc zabezpieczenie stałego wynagrodzenia i możliwość pracowania więcej i zarabiania więcej.

4. URLOP

W przypadku spółki SELAS masz tyle płatnego urlopu, co pracownik zatrudniony na umowę o pracę, czyli 5 tygodni.

Jeśli jesteś kiné assistant, to nie masz płatnego urlopu. Jeśli więc jedziesz na wakacje, to w tym czasie nie zarabiasz. W praktyce więc to, co w innych miesiącach zarobisz więcej, to w pewnej części przeznaczasz na to, żeby móc wyjechać na wakacje.

To samo dotyczy miesięcy, w których występują dodatkowe dni wolne od pracy. W spółce SELAS dostajesz stałe wynagrodzenie, niezależnie od tego ile takich dni wolnych było w miesiącu. Jako kiné assistant będziesz prawdopodobnie mieć w tym czasie mniej pacjentów więc i mniej zarobisz.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że pacjenci też jeżdżą na wakacje, więc w niektórych miesiącach jest ich po prostu mniej. I znów, w spółce SELAS masz stałe wynagrodzenie. Jako kiné assistant musisz to przewidzieć.

5. PAPIEROLOGIA I OBOWIĄZKI

W spółce SELAS wszystko, co jest związane dokumentami, pismami urzędowymi, receptami, danymi pacjenta itp. jest zapewnione przez właściciela gabinetu. Ty się tym nie musisz zajmować.

To samo dotyczy pilnowania czy ubezpieczyciel zapłacił za wizytę pacjenta, czy nie.

Ty dostajesz stałe wynagrodzenie niezależnie od tego, czy faktura „przeszła” u ubezpieczyciela czy nie.

Jako kiné assistant często musisz brak płatności wyjaśniać sam. A jest to czasochłonne i dość nieprzyjemne.

PODSUMOWANIE

Udział w spółce SELAS, jak każda forma zatrudnienia, ma swoje plusy i minusy. To czy uznasz ją za atrakcyjną, w dużej mierze będzie zależało od Twoich dotychczasowych doświadczeń. Niektórzy chętnie rzucają się na głęboką i przechodzą na libérala z łatwością. Cieszą się, że mogą zarabiać więcej niż na umowie o pracę, a związane z tym formalności nie są dla nich żadną przeszkodą.

Inni natomiast cenią sobię możliwość stopniowego nabierania nowych kompetencji i dla nich wsparcie w obowiązkach administracyjnych przy zachowaniu stałego wynagrodzenia jest idealnym kompromisem między umową o pracę a przejściem na samodzielnego libérala.